Høringsportalen for Københavns kommunes planer
Her på hjemmesiden kan du se alle høringer i forbindelse med kommuneplanen og andre større planer i kommunen. Du kan indgive høringssvar, læse andres høringssvar og se hvilke arrangementer der findes i relation til høringerne. Hvis du har interesse i lokalplaner, kan du se mere på www.kk.dk/lokalplaner.
Vil du holde dig opdateret med de seneste høringer automatisk?
Lokaludvalgene udarbejder bydelsplaner for Københavns bydele. Bydelsplanerne har to hovedformål:
• At igangsætte en sammenhængende og fremadrettet dialog om byens udvikling mellem Borgerrepræsentationen og københavnerne
• At formulere lokale principper for bydelenes fremtidige udvikling i relation til den gældende kommuneplan
Københavns Borgerpanel - synliggør dine holdninger
Det digitale borgerpanel giver dig mulighed for at fortælle Københavns Kommune, hvad du mener om en række kommunale forhold. Samtidig kan kommunen lettere danne sig et indtryk af dine og andre borgeres holdninger. På den måde kan vi styrke dialogen mellem Københavns Kommune og københavnerne.
læs mere her
Det er med bekymring, at jeg som forældre til en elev på Gerbrandskolen, modtager oplysningerne om, at der skal etableres en ny skolestruktur på Amager.
Fra kommunens side argumenteres der med, at "riget fattes penge", hvorfor der ikke kan findes de nødvendige midler til at sørge for nye klasser til de mange flere børn, som i de kommende år skal gå i skole på Amager.
Det er med stor forundring, at løsningen på dette problem er sammenlægning af 4 skoler midt på Amager, hvor børnetallet næppe er stigende.
Behovet ligger derimod i Ørestaden, på Bryggen og ved stranden.
Problem og løsning hænger derfor ikke sammen.
Flere steder i landet eksperimenteres der med overbygningsskoler, hvor de ældste elever samles på en skole i de sidste klasser. Jeg er ikke bekendt med det faglige resultat af disse overbygningsklasser - men er principielt ikke modstander heraf. Det giver eleverne en fornemmelse af, hvad der venter dem, når de skal i gymnasiet, på handelskolen eller andet.
Samtidig giver det eleverne en bedre mulighed for at bryde ud af de nogle gange fastlåste roller, som de har fået i klassen.
Ved en sammenlægning af 4 skoler midt på Amager giver det selvsagt en megaskole i midten med en række mindre skole i periferien.
De mindre skoler vil således være afskåret for en lignende overbygningsstruktur for de ældste elever.
Så min pointe er blot, at en sammenlægning af de 4 omtalte skoler midt på Amager ikke er ideel.
Hvis der absolut skal ske sammenlægninger kunne det være mere oplagt med samarbejde/teknisk sammenlægning af skolerne på Amager Nord, Amager Øst og Amager Vest.
I det hele taget virker forslagene ikke gennemtænkte. Så kære politikere; Prøv igen. Det må kunne gøres bedre.
Der er andet i budgettet end udgifter.
En fastholdelse og tiltrækning af nye skattebetalere er mindst ligeså vigtigt, så skatteindtægter bevares og øges. Det gøres ikke gennem upopulære skolesammenlægninger.
Alternativt bør I vælge det mindst dårlige:
En teknisk sammenlægning 2 og 2 på hver side af Amagerbrogade.
Venlig hilsen
Lars Andresen