Høringsportalen for Københavns kommunes planer
Her på hjemmesiden kan du se alle høringer i forbindelse med kommuneplanen og andre større planer i kommunen. Du kan indgive høringssvar, læse andres høringssvar og se hvilke arrangementer der findes i relation til høringerne. Hvis du har interesse i lokalplaner, kan du se mere på www.kk.dk/lokalplaner.

Abonnér på høringer

Vil du holde dig opdateret med de seneste høringer automatisk?
 

Tryk her for at tilmelde dig vores e-mail service

Bydelsplaner

Lokaludvalgene udarbejder bydelsplaner for Københavns bydele. Bydelsplanerne har to hovedformål:

• At igangsætte en sammenhængende og fremadrettet dialog om byens udvikling mellem Borgerrepræsentationen og københavnerne
• At formulere lokale principper for bydelenes fremtidige udvikling i relation til den gældende kommuneplan
 

Læs mere om bydelsplaner

Københavns Borgerpanel

Københavns Borgerpanel - synliggør dine holdninger

 

Det digitale borgerpanel giver dig mulighed for at fortælle Københavns Kommune, hvad du mener om en række kommunale forhold. Samtidig kan kommunen lettere danne sig et indtryk af dine og andre borgeres holdninger. På den måde kan vi styrke dialogen mellem Københavns Kommune og københavnerne.

 

læs mere her

 



Høringssvar vedr. Kultur- og Fritidspolitik

Sagsnummer: 2010-24793 SvarID: 2944

Gå til forrige/næste svar

  • 6 of 12
Indsendt af: Paul Brummitt , Pan Idræt (1164)
Dato: 26.09.11

Pan Idræt synes generelt godt om udkast til en opdateret kultur- og fritidspolitik.

Vi savner dog, at homo- og LGBT-miljøet nævnes. I betragtning af miljøets bidrag til idræt og kultur ikke mindst gennem World Outgames i 2009 er det klart, at vores bidrag er stor. Hertil kommer events organiseret af de andre homo- og LGBT foreninger så som Pride, MIX Filmfestivalen, Frøken Verden og meget mere.

I 2011 kommer flere af miljøets ledende foreninger sammen ved Kulturnatten i Huset i Magstræde for at vise "hr. og fru Danmark" hvor mangfoldig vi er.

Og ikke mindst skal vi ikke glemme, at borgerrepræsentationen ønsker at bruge overskuddet fra World Outgames som starttilskud til et LGBT Kulturhus.

København vil være kedelig uden al disse events og uden homoer, biseksuelle, transpersoner og andre, der føler sig del af vores miljø.

Vi håber, at den endelige version af politikken vil eksplicit erkende, at homo- og LGBT liv er en vigtig, værdifuld og uomgåelig del af kulturlivet i hovedstaden.

Vedhæftede filer

Ingen vedhæftede filer